ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

لزوم توجه به صبر در انتظار منجی/ توقف کارها تا ظهور موعود نادرست است

1395/09/28


به گزارش روابط عمومی مرکز تخصصی مهدویت، پروفسور محمد لگنهاوزن در نشست علمی ظرفیت های فرهنگ «انتظار» در بازتولید نظام اخلاقی که در مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: انتظار حالتی است که کسی بر چیزی نگاه می کند، مثل وقتی که در افق نگاه می کنیم که کسی می آید یا نه.
وی گفت: مفهوم انتظار 6 الی 7 مورد در قرآن مورد استفاده قرار گرفته است؛ خداوند متعال در سوره اعراف به داستان حضرت نوح(ع)  و قومش اشاره می کند که قوم نوح با نافرمانی منتظر مجازات الهی بودند، اما صبرکردن و انتظار برای امام زمان(عج) بسیار متفاوت است.
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: طبق روایات هنگامی که امام زمان(عج) ظهور می کنند، مجازات ها هم با او برای کافران می آیند و پیروان آن حضرت از این مجازات نجات پیدا می کنند؛ مؤمنین در انتظار موعود و انکارکنندگان در انتظار مجازات هستند.
* توقف کارها تا ظهور موعود نادرست است
وی با نادرست خواندن توقف فعالیت ها تا زمان ظهور حضرت ولی عصر(عج) را نادرست خواند و گفت: شیعیان منتظر امام زمان(عج) هستند و برای ظهور آن حضرت امید دارند و خدا را به خاطر وجود ایشان تشکر می کنند؛ انتظار، شوق و امید را به همراه دارد. اینکه بنشینیم تا آن حضرت بیاید درست نیست، انتظار مستلزم نمی کند که فعالیت های خاصی متوقف شود تا ایشان ظهور کنند.
لگنهاوزن با بیان این که امید به ظهور امام زمان(عج) انتظار ما را تشدید می کند، گفت: ارتباط متقابلی بین امید و انتظار است؛ انتظار توجه می خواهد و این مسأله توجه به فقدان و غیبت آن حضرت نیست، بلکه توجه به این است که آن حضرت می آید.
* لزوم توجه به صبر در انتظار منجی
وی با تأکید بر ضرورت توجه به سخنان علما در زمان دوران انتظار گفت: در انتظار نوعی بی قراری وجود دارد که باید با صبر همراه باشد و این بی قراری به این است که باید در انتظار توجه هم داشت؛ انتظار باید با احتیاط همراه باشد و می بایست هر چه جمع شویم و ببینیم که علما چه می گویند و از ادعای کاذب پرهیز کنیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه قم با اشاره به پیش نیازهای انتظار تصریح کرد: اگر می خواهیم دعا کنیم، ابتدا برای امام زمان(عج) دعا کنیم سپس برای خودمان؛ تعهد به آرمان هایی داشته باشیم که آن حضرت دارد؛ بایستی برای آن حضرت صلوات و دعا بفرستیم تا خودمان آماده شویم که همراه او بشویم.
وی با بیان این که انسان منتظر به دنبال تحول در خود نیز است، گفت: باید بدانیم که در اخلاق درباره انتظار چه کار کنیم، وقتی منتظر هستیم، نباید بی صبر باشیم بلکه باید پایدار بمانیم و با سایر منتظرین ارتباط داشته باشیم.
لگنهاوزن در پایان خاطرنشان کرد: گاهی اوقات دستورات اخلاقی نتایجی برای انتظار دارد، باید به هدف انتظار نسبت به اخلاق توجه داشته باشیم؛ هدف از انتظار ظهور است و به دنبال امام هستیم؛ انتظار داریم که امام زمان(عج) همراه با حضرت مسیح(ع) می آید و صلح و عدالت را در زمین ایجاد می کند و پیروان امام زمان(عج) و حضرت عیسی(ع) بایستی با هم همکاری کنند، در عین حالی که سعی در صلح و عدالت دارند.
لازم به ذکر است، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم عضو ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی سراسر کشور می باشد.

 

دفتر مرکزی