ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

صیاد دالها

1400/01/21

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

السَّلاَمُ عَلَى مَهْدِيِّ الْأُمَمِ وَ جَامِعِ الْكَلِم

«صیاد دل‌ها» 
        
✍️ بیست و یکم فروردین، سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی یکی از فرماندهان بزرگ و بی‌بدیل ارتش در دوران انقلاب اسلامی است که خدمات ارزشمندی برای پیشبرد اهداف و سیاست‌های کشور و نظام انجام داده و با ایجاد وحدت میان قوای مسلح کشور و طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ و خلق پیروزی‌های بی‌شمار، سهم بسزایی در حفظ تمامیت ارضی در دوران جنگ تحمیلی داشت؛ لذا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی فرماندهان و دلیرمردان سرزمین ایران اسلامی به‌ویژه شهید سرافراز امیر سپهبد صیاد شیرازی، سخن امروز را آغاز می‌نمائیم؛

صیاد شیرازی از موفق ترین فرماندهان نظامی ایران است که ضمن احترام به رعایت اصول علمی و فنی در فرماندهی نظامی، همواره خود را «سرباز کوچک اسلام» معرفی می‌کرد! لذا سبک فرماندهی و مدیریت شهید صیاد شیرازی با ترکیب خصوصیات فردی و سازمانی وی که حاوی سجایای اخلاقی و دینی به همراه علم و دانش روز بود، می‌تواند نمونه و الگویی برای فرماندهی و مدیریت در عرصه های گوناگون نظام جمهوری اسلامی ایران باشد!

امروزه کارشناسان مدیریت به این نتیجه رسیده‌اند که محور اصلی رویکردهای جدید فرماندهی و مدیریت در مجامع دینی، توجه روزافزون به «ارزش‌های انسانی و اخلاقی» در کنار «ارزش‌های علمی و فنی» است و سهم معنویت را در اثربخشی و عملکرد سازمان‌های موفق، بیش ‌از پیش مهم و تعیین‌کننده می‌دانند! لذا اصل اساسی و رمز موفقیت مدیریت در جوامع اسلامی به‌ویژه کشورمان ایران، توجه جدی به ارزش‌های اخلاقی و انسانی و نهادینه شدن این ارزش‌ها در حوزه مدیریت است! 

بنابراین تمامی مدیران و فرماندهان، می‌بایست در رفتار فردی، گروهی و سازمانی به‌عنوان الگو تعالی و مدافع نظام ارزشی و اخلاقی حاکم بر سازمان و کشور نقش‌آفرینی کنند که در این مجال کوتاه به یک نمونه از الگوی عینی و عملی فرماندهی و مدیریت اسلامی در زندگی شهید صیاد شیرازی اشاره می‌نمائیم؛ 

علی صیاد شیرازی در سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگز از استان خراسان رضوی به دنیا آمد و پس از طی دوران کودکی و نوجوانی در خانواده ای متدین، در سال ۱۳۴۳ وارد دانشکده افسری گردید و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده افسری و طی یک سال دوره مقدماتی رسته توپخانه، وارد لشکر ٢ تبریز شد؛ او در سال ۱۳۵۱ جهت طی دوره هواسنجی بالستیک توپخانه به آمریکا عزیمت نمود و با کسب امتیاز نخست در دوره مذکور به دستور فرمانده نیروی زمینی وقت به مرکز آموزش توپخانه اصفهان (دانشکده توپخانه) انتقال یافت.

با ورود به اصفهان و قرار گرفتن در متن مردم متعهد و انقلابی این دیار، این توفیق نصیب وی شد که طی حدود ۵ سال قبل از به ثمر رسیدن انقلاب خود را مهیای ورود به این فضای نورانی نماید؛

صیاد، قبل از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ بازداشت شد ولی با  پیروزی انقلاب از بازداشت خارج  و با درجه سروانی به خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران مفتخر گردید.

با آغاز توطئه سنگین ضدانقلاب در کردستان همراه با سرلشکر یحیی صفوی و در معیت شهید دکتر مصطفی چمران وارد کردستان گردید و با فرماندهی، مدیریت و برنامه‌ریزی مثال‌زدنی آنان، قائله کردستان سروسامان یافت! 

صیاد شیرازی در سال ۱۳۶۰ به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب گردید و در طول حدود ۵ سال انجام‌وظیفه در این مسئولیت خطیر، توفیق فرماندهی و حضور در عملیات طریق‌القدس ،فتح المبین، بیت‌المقدس، و ده‌ها نبرد دیگر را داشت.

سرانجام صیاد دل‌ها، در روز شنبه ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۷۸ به آروزی دیرینه خود رسید و هنگام خروج از منزل شخصی مورد سوءقصد عوامل تروریست قرار گرفت و به فیض شهادت نائل گردید.

طبق شهادت همرزمان شهید صیاد شیرازی، او معتقد بود، اولین اصل در محور فرماندهی و مدیریت، اخلاق اسلامی و رفتار حسنه شخص مدیر است! و خود در این زمینه پیشتاز بود! 

صیاد، یکی دیگر از ویژگی های مدیریت اسلامی را «ایثار و از خودگذشتگی» می‌دانست؛ و همواره این گذشت در رفتار و کلام او، قابل رؤیت بود! 

او، جذب و به‌کارگیری «نیرو­های صالح» را از دیگر ویژگی های مدیریت اسلامی،  می‌دانست و همواره بر تخصص و تعهد در کنار یکدیگر، تأکید می‌نمود؛

✍️ آنچه گذشت، تنها بخشی از خصوصیات مدیریتی، امیر سپهبد صیاد شیرازی است که به‌راستی نمونه‌ای از یک فرمانده موفق، مکتبی و ولایت مدار است! چنانچه رهبر معظم انقلاب بعد از شهادت وی در پیامی او را «امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداکار دین و قرآن، و نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزکار» خطاب نمودند! 

✅ روحش شاد، یادش گرامی، نامش جاودان و راهش همواره پر رهرو باد. 

 

دفتر مرکزی