ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

امام آمد

1399/11/13


السَّلاَمُ عَلَى مَهْدِيِّ الْأُمَمِ وَ جَامِعِ الْكَلِم

 «فجر نور ٣» 
        
✍️ ضمن گرامیداشت این ایام مبارک، سخن امروز را آغاز می‌نمائیم؛ 

 شجاعت و شهامت، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) نشأت گرفته از مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) می‌باشد در این مقال به یکی دیگر از خصوصیات ارزشمند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم؛ 

✍️ ساعت ٣/٣٠ صبح به وقت تهران، در فرودگاه شارل دوگل فرانسه، مردی سوار بر هواپیما می‌شود که مسیر تاریخ را تغییر داد! اما تا قبل از این، هیچ شرکت هواپیمایی در فرانسه، حاضر به رساندن حضرت امام (ره) به تهران نمی‌شد، چراکه دولت بختیار و ارتش ایران، فرودگاه‌ها را بسته و تهدید کرده بودند که هر هواپیمایی که در آسمان ایران بیاید را با موشک خواهند زد! لذا ایرفرانس حاضر نشد، هواپیمایی برای حضور امام به تهران اختصاص دهد، که در این زمان، آقای علاء میرمحمد صادقی، بازاری معروف اصفهانی، وارد دفتر هواپیمایی ایرفرانس در پاریس می‌شود و با ضمانت ۲میلیون دلاری، هواپیما و مسافرانش را یکجا بیمه کرده تا پرواز انقلاب انجام شود! 

هواپیمای امام خمینی (ه) غرش‌کنان از فرودگاه شارل دوگل به سوی آسمان پرواز کرد؛ اما هیچ کس فکر نمی‌کرد که این هواپیما به سلامت در ایران فرود بیاید! لذا همه مسافرین سراسر اضطراب و تشویش بودند! 

در این میان، امام (ره) که از کارهای آخرین روز در پاریس، بسیار خسته بودند پس از لحظاتی، نماز شب خود را به جای آوردند و سپس در کف هواپیما به راحتی و آسودگی خوابیدند! 
مهماندار هواپیما که از آرامش امام، به وجد آمده بود، نقل‌ می‌کند: در حالی که آیت‌الله بر روی‌ دو پتو خوابیدند، خبرنگاران‌ با همراهان‌ ایشان مصاحبه‌ می‌کردند، هر کس‌ سخنی می‌گفت‌، یکی‌ احساسات‌ خود را بیان‌ می‌کرد، دیگری‌ احتمال‌ برگرداندن‌ یا سرنگون‌کردن‌ هواپیما را می‌داد، اما همگی‌ در یک‌ چیز همانند هم بودند و آن‌ نگرانی‌ و اضطراب بود!

پس از طلوع فجر، امام، مجدداً به نماز ایستادند و مسافران نیز به ایشان پیوستند و نماز صبح را با جماعت در هواپیما اقامه کردند، ساعت نزدیک هشت به وقت ایران بود که مهماندار پشت بلندگو اعلام کرد، هم اکنون به آسمان ایران وارد شدیم‌، همه‌ی مسافرین از شدت استرس، حال خود را نمی‌فهمیدند، اما امام‌ (ره) با شنیدن این جمله‌، لبخندی بر لبانشان نقش بست، گویی این مرد الهی، آرامشی جاودانه دارد! بالاخره هواپیما به زمین نشست و امام دست در دست مهماندار هواپیما با همان آرامش و صلابت، پای در خاک ایران گذاشتند!

❓اما به‌راستی، این آرامش وصف ناشدنی از کجا نشأت گرفته است؟!

✅ کسانی که ایمان واقعی دارند و قلب آن‌‌ها ‌با ذکر و یاد خدا آرام، شده است، این آرامش را  هدیه‌ی ‌الهی می‌دانند، چراکه خداوند در آیه ٢٨ سوره رعد می‌فرماید: «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»: «بدانيد كه تنها با ياد خدا دلها آرام مى‌گيرد!»

انسان در پرتو ایمان و اعتماد به خداوند متعال، از تنگناها می‌رهد و آرامش روحی و اطمینان خاطر پیدا می‌کند، چرا که انسان معتقد به خدا، به قدرتی مافوق همه قدرت‌ها متکی است! 

واژه ایمان از کلمه «اَمن» گرفته شده و به معنای آرامش، اطمینان قلب و نبود ترس و وحشت است؛ «ایمان» آن باور قلبی است که به زندگی جهت می‌دهد و روش چگونه زیستن و آرامش را به آدمی نشان می‌دهد! 

در حقیقت ایمان، وابستگی فکری، اعتقادی و روحی و عملی به یک موجود برتر، به یک آفریدگار توانا، به یک مکتب نجات‌بخش و به یک زندگی معنوی جاودانه است! 
انسان در پرتو ایمان و اعتماد به خدای متعال آرامش و انبساط خاطر پیدا می‌کند و با امیدواری و نشاط کامل و مطمئن بر هر مشکلی، فائق می‌آید! 

دفتر مرکزی