ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

نامه حجت الاسلام والمسلمین استاد قرائتی به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

1398/01/21

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد

نامه‌ای به همکاران عزیز در حوزه، آموزش و پرورش، دانشگاه و ...

سلام علیکم

به مناسبت نیمه شعبان 1398 به نظرم رسید نامه‌ای خدمت شما بنویسم تا سال جدید را با یاد حضرت مهدی آغاز  کنیم.

قرآن می‌فرماید: اراده حتمی خداوند آن است که بر مستضعفان منت گذارد و آنان را حاکم و وارث زمین قرار دهد. «وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِين» (قصص، 5)

در جای دیگر می‌فرماید: بندگان صالح خداوند وارث زمين خواهند شد.«أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُون‏»(انبیاء، 105)

جالب آن است که در همه‌ی نمازها با سلامی که به «عباد الله الصالحین» می‌کنیم، بین نماز و قرآن و یاران حضرت مهدی علیه‌السلامارتباط برقرار می­کنیم.

قرآن در سه آیه جداگانه می‌فرماید: اسلام بر همه ادیان و مکاتب جهان غالب خواهد شد. «لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ» (توبه، 33) (فتح، 28) (صف، 9)

و در آیه­ای دیگر می‌فرماید: خدا به اهل ایمان و عمل صالح وعده داده است که در زمین حاکم شوند. «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِم‏»‌ (نور، 55) و همه می‌دانیم وعده‌ی خدا حتمی و تخلف­ناپذیر است. «وَ لَنْ يُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ»(حج، 47)

چون مهدویت وصل به قرآن است،تمام فرقه‌های اسلامی در اصل آن اتفاق نظر دارند و می‌تواند این موضوع محور وحدت باشد.

مهدویت، برای مؤمنان امید و برای منحرفان تهدید است.

مهدویت، یعنی خدا بشر را بدون رهبر آسمانی رها نکرده و نخواهد کرد.

مهدویت، یعنی مدیریت صحیح و جامع امام معصوم بر کره‌ی زمین.

مهدویت، یعنی رابطه‌ی زمین با آسمان بوده و هست.

وظیفه ما درباره مهدویت سه چیز است:

{C}1-      معرفت و بصیرت

{C}2-      مودت و اطاعت

{C}3-      آمادگی و زمینه سازی

©  بدانیم انسان نیاز به حجتی از سوی خدا دارد که معدن علم و حکمت و آگاه بر امور غیبی و معصوم و جامع باشد.

© بدانیم که برای حجت خدا، سن مهم نیست، چنانکه حضرت عیسی در گهواره پیامبری خود را اعلام کرد و بعضی از امامان ما از جمله حضرت مهدی در کودکی به امامت رسیدند. امروزه در یک فلش کامپیوتر، می‌توان اطلاعات یک کتابخانه بزرگ را ذخیره کرد.

© بدانیم خداوند می‌تواند یک نفر را عمر طولانی دهد، همانگونه که به موی ابرو و مژه عمر طولانی و رشد اندک می‌دهد،‌ولی موی سر و صورت دائما در حال رشد و نیازمند کوتاه شدن است. در حالی که هر دو از یک پوست و یک گوشت و یک غذا استفاده می­کنند، ولی موهایی ثابت و موهایی متغیر است. خداوند می‌تواند یک انسان را ثابت نگه دارد و سایر انسان‌ها را متغیر!

© بدانیم انبیاء و اولیاء معجزه و علم غیب و دعای مستجاب دارند، ولی برای دعوت مردم به خدا و راه حق.آن عزیزان به همه‌ی مشکلات از قبیل بیماری، جنگ‌ها، تلخی‌ها، گرفتار می‌شوند، ولی برای زندگی شخصی خود از معجزه و علم غیب استفاده نمی‌کنند. زیرا در این صورت برای بشر الگوی عملی نخواهند بود. امروزهبه پلیس اسلحه می‌دهند، ولی هیچ پلیسی حق ندارد برای منافع شخصی از اسلحه خود استفاده کند.

© بدانیم غایب بودن امام زمان علیه‌السلام به خاطر عملکرد بد ماست. اگر یازده چراغ را در خیابانی شکستند، حق با مسئول اداره برق است که لامپ دوازدهم را نصب نکند. یازده امام را یا شهید و یا مسموم کردند. خداوند آخرین امام را نگهداشت تا زمانی که آمادگی مردم برای پذیرش حضرت مهیا شود.

© بدانیم طول عمر امام زمان برای قدرت خدا چیزی نیست. قرآن نقل می‌کند که پیامبری از منطقه‌ای مخروبه عبور می‌کرد. از خدا پرسید: مردمی که در این خرابه‌ها بوده‌اند و مرده‌اند چگونه زنده خواهند شد؟ خداوند او را میراند و بعد از صد سال زنده کرده و به او فرمود: صد سال پیش سؤالی کردی و من روی خودت آزمایش کردم. تو را میراندم و زنده کردم. اکنون به غذا و نوشیدنی خود نگاهی بینداز که چگونه بعد از صد سال بدون تغییر مانده است. «فَانْظُرْ إِلى‏ طَعامِكَ وَ شَرابِكَ لَمْ يَتَسَنَّه‏» (بقره،  259) همه می‌دانیم که غذا بیرون یخچال بعد از یک هفته فاسد می‌شود و این غذا بعد از صد سال فاسد نشده است. هر سال 52 هفته دارد و صد سال معادل 5200 هفته است. آیا خداوندی که می‌تواند غذا را، 5200 برابر عمر طبیعی آن سالم نگه‌دارد، نمی‌تواند حضرت مهدی علیه‌السلام را که تاکنون حدود 1200 سال دارد، 17 برابر عمر طبیعی یک انسان زنده نگه‌دارد؟

© بدانیم انتظار ظهور به معنای سکوت و سکون نیست. همان‌گونه که ما در شب تاریک، منتظر طلوع خورشید هستیم و در تاریکی نمی‌نشینیم و در زمستان، منتظر آمدن فصل بهار هستیم و در سرما آرام نمی‌نشینیم؛ باید منتظر امام زمان باشیم و به آیه «وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» (انفال، 60) عمل کنیم و خود را آماده کنیم.

© بدانیم که رسول خدا فرموده است: انتظار فرج افضل اعمال است، نه افضل احوال! پس انتظار، عمل است، نه حالت!

© بدانیم دوران  انتظار، دوران نداشتن مشکلات و به سربردن در رفاه نیست، همانگونه که انتظار تولد کودک، به معنای نداشتن درد زایمان نیست.

© بدانیم با ظهور حضرت، بسیاری از متخصصان دنیا با ایشان بیعت می‌کنند و تخصص خود را در اختیار حضرت می‌گذارند. همان‌گونه که برخی از خلبان‌های متخصص آمریکا رفته، با امام خمینی بیعت کردند و هشت سال دوشادوش رزمندگان اسلام جنگیدند. بعضی شهید  و بعضی اسیر شدند، ولی دست از حمایت برنداشتند.

© بدانیم حکومت مستضعفان امکانپذیر است. مگر نبود معلم عزیزی مثل شهید رجایی که پس از ریاست جمهوری­اش، برای شرکت در جلسه‌ سازمان ملل به آمریکا رفت و هنگامی که رئیس جمهور آمریکا از ایشان وقت ملاقات خواست، به او وقت نداد و او را تحقیر کرد.

© بدانیم که رابطه ما با امام باید در همه ابعاد باشد:

1. از نظر عاطفی امام را پدر خود بدانیم. همانگونه که قرآن می‌فرماید: حضرت ابراهیم پدر شماست. «مِلَّةَأَبِيكُمْ إِبْراهِيم‏» (حج، 78) و پیامبر اکرم فرمود: من و علی پدر شما هستیم. «أَنَاوَعَلِيٌّ أَبَوَاهَذِهِ الامَّةِ»(علل‌الشرائع،ج1،ص127)

2. از نظر علمی باید علم خود را از منبع وحی و علوم اهل بیت‌علیهم‌السلام بگیریم.

3. از نظر مالی باید خمس درآمد خود را بدهیم.

4. از نظر رفتاری، سبک زندگی ما آن­گونه باشد که برای امام خود زینت باشیم. «كُونُوا لَنَا زَيْناً وَ لاتَكُونُوا عَلَيْنَا شَيْناً»(امالی صدوق،ص400)

5. و امام را بر گفتار و رفتار خویش، ناظر و شاهد بدانیم. «فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ»(توبه، 105) زیرا مرادازمؤمناىكهاعمالمردمرامى‏بينندوبهآنعلمپيدامى‏كنند،مطابقروايات،امامانمعصوم‌علیه‌السلاماست.

© بدانیم با اراده خداوند همه چیز ممکن است، اگر خدا بخواهد، پرواز هدهد را وسیله ایمان آوردن یک ملت قرار می‌دهد. اگر خدا بخواهد پیامبری را روی آب حفظ می‌کند، مانند نوح! پیامبری را زیر آب حفظ می‌کند، مانند یونس! و پیامبری را کنار آب حفظ می‌کند، مانند یوسف و موسی!

© بدانیم که امام زمان‌علیه‌السلام طبق فرموده خودش، دائماً به ما دعا می‌کند. رفتار و کردار ما را زیر نظر دارد. گاهی از کار ما شاد و زمانی از کار ما ناراحت می‌شود.

© بدانیم که در کنار هر حقی، باطلی پیدا می‌شود. در کنار حدیث درست، حدیث جعلی، در برابر تاریخ حق، تاریخ جعلی و در برابر مکتب حق، مکاتب باطل ظهور می­کند. امروز مدعیان دروغین ارتباط با امام زمان‌علیه‌السلام کم نیستند و عالمان دین وظیفه دارند با منطق آن‌ها را رسوا کنند. «وَلِتَسْتَبِينَ سَبِيلُ الْمُجْرِمِينَ»(انعام، 55)

© بدانیم اگر دعاهای حضرت نبود، دشمنان ما را نابود می‌کردند.

© بدانیم اگر خدا بخواهد حضرت مهدی‌علیه‌السلام را در برابر همه ابرقدرت‌ها حفظ می‌کند، همانگونه که نوزادی مثل موسی را بدون دست و پازدن، روی رود نیل حفظ کرد و فرعون را با همه تجهیزات، در همان رود غرق کرد.

© بدانیم وظیفه ما در دوارن غیبت، ارتباط با نزدیک‌ترین افراد به آن حضرت است و آن حضرت فرمودند: نزدیک‌ترین افراد به ما فقهای عادل بی‌هوس هستند که باید در حوادث به آن‌ها مراجعه کنیم و مخالفت با آنان، به منزله مخالفت با امام معصوم است. «الّرادُعَلَيهِم كَالّرادعَلَينا»

© بدانیم که اگر افراد جامعه صالح شدند، لیاقت پذیرش مصلح جهانی را خواهند داشت.

© بدانیم که تشکیل حکومت حق بر کره‌ی زمین به سه چیز نیاز دارد:

1- رهبری جهانی که دنیا را اداره کند و او را خداوند ذخیره کرده است. «بَقِيَّه اللَّهِ خَيْرٌ لَكُم‏» (هود، 86)

2- قانونی جهانی به دور از هرگونه خطا و نقص که قرآن مجید است.

3- آمادگی جهانی که این آمادگی را باید با تحصیل و تدبیر و تعقل و عبادت و تبلیغ و ترویج فرهنگ مهدوی، به دست آورد.

بحمدالله در موضوع مهدویت فعالیتهای بسیاری صورت گرفته که امید است مورد قبول حضرتش واقع شود. ولی شاید لازم باشد به این اقدام اشاره شود که در سال 79 با اجازه مقام معظم رهبری دامت برکاته، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی‌علیه‌السلام تأسیس گردید و تاکنون صدها نفر از طلاب فاضل دوره‌های تخصصی مهدویت را دیده­اند و آمادگی دارند معارف مهدوی را به شکل درست برای عموم مردم تبیین کنند.

صدها عنوان کتاب برای اقشار مختلف جامعه از کودک دبستانی تا اساتید دانشگاه تألیف شده است تا پاسخگوی سوالات و شبهات در این زمینه باشد.

در همه استانها، زیر نظر امام جمعه محترم، دفتر بنیاد تاسیس و فعالیتهای مهدوی استان را هدایت و هماهنگی می­کند.

از خداوند می‌خواهیم در معرفت و بصیرت و مودت و اطاعت، دست ما را بگیرد و نسل ما را از خطرات و انحرافات حفظ نماید تا بتوانیم در مقابل شیّادان و مدعیان دروغین و القائات و شبهاتی که مطرح می‌شود، از مرزهای اعتقادی و فکری نسل نو دفاع کنیم. بازویی برای حضرت مهدی‌علیه‌السلام و مرجعیت دینی و سدّی در برابر هجمه‌های دشمنان باشیم.

«والسلام»

محسن قرائتی

دفتر مرکزی