ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

برگزاری همایش فرهنگ دفاعی-امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی در قم

1397/10/01

همایش ملی «فرهنگ دفاعی- امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی» روز پنجشنبه با سخنرانی آیت الله جوادی آملی از مراجع تقلید و سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی رئیس دانشگاه دفاع ملی در موسسه اسراء قم برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی از ایرنا، در این همایش یك روزه كه سرلشكر حسن فیروز آبادی مشاور عالی فرمانده كل قوا نیز در آن حضور داشت؛ برنامه های جانبی همچون برگزاری كارگاه های تخصصی، ارائه مقاله های علمی، رونمایی از كتاب های مرتبط با موضوع همایش و تجلیل از خانواده های معظم شهدا در كنار سخنرانی های مراسم، ترتیب یافت.
رئیس ستاد برگزاری همایش در این مراسم گفت: اصل اعتقاد به مهدویت در تمام حوزه های دفاعی و امنیتی تاثیر گذار است و این مساله تنها شامل كشورهای اسلامی نیز نمی شود، همانطور كه اعتقاد به این فرهنگ در شمال غرب آفریقا موجب شكل گیری دولت موحدون شد.
آیت الله احمد عابدی افزود: اعتقاد به مهدویت و ایمان به آن، نگاهی مثبت به آینده جهان است كه بیان می كند انسان ها روزهای خوبی را پیش روی خود خواهند داشت.
وی بیان كرد: مهدویت همچنین موجب تقویت روحیه مردم رزمندگان در میدان های نبرد می شود كه این مساله با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست.
وی ادامه داد: در نظام اسلامی همه اقشار مردم دارای امنیت هستند مگر كسانی كه قصد تعرض به امنیت دیگران را دارند كه حكومت با آنان برخورد می كند.
همچنین دبیر اجرایی همایش در این مراسم گفت: دانشگاه دفاع ملی با همكاری مراكز دانشگاهی و حوزه های علمیه، تولید ادبیات علمی و انجام پژوهش های تخصصی در مساله مهدویت و تاثیرگذاری آن بر موضوعات امنیتی و دفاعی را آغاز كرده و در این راه به دنبال استفاده حداكثری از ظرفیت كارشناسان و صاحب نظران برجسته است.
سردار عباسعلی فرزندی افزود: برای تبیین دقیق مكتب دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی باید آموزه های ناب اسلامی و مهدوی مورد توجه قرار گیرد و این مساله باید در سطح مراكز دانشگاهی و حوزوی به گفتمان های علمی تبدیل شود.
وی ادامه داد: برای برگزاری همایش ملی فرهنگ دفاعی- امنیتی بر اساس آموزه های مهدوی در قم، 50 مصاحبه با مراجع تقلید و شخصیت های برجسته حوزه های علمیه انجام و 70 چكیده مقاله علمی به دبیرخانه ارسال شده است.
وی بیان كرد: همچنین در این همایش پنج جلد كتاب در ابعاد نظری مساله مهدویت و ارتباط آن با موضوع امنیت و دفاع، رونمایی شد و در اختیار پژوهشگران قرار گرفت.
دبیر علمی این همایش نیز گفت: بدون شك مهدویت یكی از مهمترین اركان اسلام است كه نمی توان مولفه های قدرت اسلام را بدون آن درنظر گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی كلباسی افزود: در هر صورت موضوع مهدویت در دو بخش مسائل دفاعی و امنیتی قابل بحث و گفت و گو است و ظرفیت های آن در نگاه های تاریخی و رویكردهای آینده محور قابل توجه است.
وی ادامه داد: این توانمندی در ابعاد مختلف فكری، اجتماعی و امید آفرینی به آینده تاثیر گذاری خود را ثابت و نظر پژوهشگران به به خود جلب كرده است.
وی با اشاره به ضرورت آشنایی نسل جدید با آموزه های مهدوی، بیان كرد: برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در این زمینه از اهمیت بسزایی برخوردار است و می تواند راهبردهای نظام اسلامی در بخش های مختلف از جمله دفاعی و امنیتی را تبیین كند.
برگزاری كارگاه های تخصصی، ارائه مقاله های علمی، رونمایی از كتاب های مرتبط با موضوع همایش و تجلیل از خانواده های معظم شهدا از جمله بخش های جانبی این همایش یكروزه بود.

دفتر مرکزی