ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

خیز کانون های مهدویت دانشجویی برای کنار زدن علوم وارداتی/ارتباط نهادهای فعال مهدوی سازماندهی می شود

1396/11/15

مسئول کارگروه دانشجویی ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور  با اعلام برگزاری نشست دبیران و نائب دبیران کانون های مهدویت دانشجویی به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب، گفت: یکی از نقاط ضعف ما در عرصه داشگاهی، نداشتن ارتباط منسجم و مستمر فضای دانشگاهی با علما و مراجع است.

مهدی شمسعلی، مسئول کارگروه دانشجویی ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور در گفت وگو با خبرنگار مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان با تشریح ویژه برنامه کانون های مهدویت دانشجویی به مناسبت ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: کانون های مهدویت دانشجویی کشور به مناسبت ایام الله دهه فجر دومین اردوی فرهنگی خود با عنوان «انقلاب و مهدویت» را برگزار می کنند.

وی افزود: این نشست با هدف ایجاد انسجام و هماهنگی میان دبیران و نائب دبیرانِ کانون های مهدویت دانشجویی سراسر کشور برگزار می شود و نزدیک به 170 نفر از دبیران در این نشست حضور دارند.

شمسعلی بیان کرد: از مسئولان و دبیران تمامی کانون های مهدویت دانشجوییِ سراسر کشور برای حضور در این نشست دعوت به عمل آمده است تا از این طریق ضمن هماهنگی درون سیستمی و درون تشکیلاتی، بتوانیم در سیاستگذاری های مشترک کشور، به شکل هماهنگ عمل کنیم.

 

ارتباط با نهادهای فعال مهدوی در کشور

مسئول کارگروه دانشجویی ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور هدف دیگر برپایی این اردو را ارتباط بیشتر با نهادهای فعال مهدوی معرفی کرد و گفت: هدف دیگری که در این نشست دنبال می شود این است که بتوانیم با سایر موسسات و نهادهایی که در عرصه مهدویت در کشور فعالیت می کنند از جمله مرکز تخصصی مهدویت، موسسه آینده روشن، مسجد مقدس جمکران، انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم و ... به عنوان «مراجع فعالیت های مهدوی» ارتباط و همکاری بیشتری داشته باشیم.

شمسعلی در ادامه به برنامه دیدار با علما و مراجع عظام تقلید اشاره کرد و افزود: از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده برای این اردوی علمی فرهنگی، دیدار با علما و مراجع عظام تقلید است. دلیل این دیدار نیز آن است که ما در حوزه مهدویت اگر منابع و مآخذ محتوایی مورد وثوق و همچنین، مراکز قابل اعتماد و اتکاء در عرصه تولید محتوا نداشته باشیم و از آن بهره مند نشویم، امکان انحراف فضای مهدویت دانشجویی در دانشگاه ها وجود دارد. بنابراین، برای پیشگیری از این انحراف و برای آنکه بتوانیم از حالت انفعالی خارج شده و حالت ایجابی و حرکت رو به جلو داشته باشیم، دیدار با علما و مراجع عظام تقلید را در دستور کار قرار داده ایم.

 

دیدار با علما و مراجع عظام تقلید برای استخراج مبانی و اهداف

وی در ادامه ابراز کرد: حوزه مهدویت در عرصه دانشگاه، نیاز به مبانی و منابع دارد و ما باید از طریق مبانی و منابع بتوانیم اهداف خود را استخراج کنیم. دیدار با علما و مراجع عظام تقلید قم نیز با همین رویکرد صورت می گیرد تا از نقطه نظرات آنها در عرصه مهدویت در دانشگاه ها بهره بگیریم.

شمسعلی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در عرصه دانشجویی این است که فضای دانشگاهی ما در حوزه های نظری، معولا مقلّد (تقلید کننده) مبانی نظری ای است که در حوزه علوم انسانی در غرب اتخاذ شده است. ما باید در این زمینه وارد فضای علمی و عُلمایی کشور شده و ببینیم این بزرگان و بزرگواران چه مبانی را برای ما توصیه می کنند تا از این مبانی در راستای تبیین سندهای راهبردی کانون های مهدویت دانشجویی و عمیاتی کردن آنها بهره مند شویم.

 

نبود ارتباط مستمر میان حوزه و دانشگاه، ضعف امروزی فعالیت های مهدوی

مسئول کارگروه دانشجویی ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از معضلات امروز دانشگاه ها و حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط ضعف ما در عرصه داشگاهی، نداشتن ارتباط منسجم و مستمر فضای داشگاهی با علما و مراجع است. اگر این اتفاق و ارتباط محقق شود، هم این بزرگان بهتر فضای دانشگاهی و دانشجویی را ترسیم و درک می کنند و هم ما می توانیم از این طریق، نقاط ضعف خود را ارزیابی کرده و برطرف کنیم.

شمسعلی در رابطه با مهمانان ویژه برای این برنامه خاطرنشان کرد: نامه نگاری هایی به معاونت فرهنگی وزارتخانه های علوم و بهداشت برای حضور معاونان فرهنگی این دو مجموعه انجام شده که در صورت انجام هماهنگی ها و به نتیجه رسیدن آن، ما میزبان این دو بزرگوار خواهیم بود.

گفتنی است، نشست دبیران و نائب دبیران کانون های مهدویت دانشجویی 20 تا 22 بهمن ماه در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی علیه السلام برگزار می شود. 

دفتر مرکزی