ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

پیروزی جبهه مقاومت در امتداد و ارتباط با اندیشه مهدویت است

1396/09/11

به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت به نقل از شبستان، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر  حوزه‌های علمیه سراسر كشور شام دوشنبه(6 آذرماه) در همایش منجی موعود كه با حضور طلاب، فضلا، اساتید و عموم مردم در مسجد مقدس جمكران برگزار شد، عنوان كرد: اجتماع باشكوه همایش منجی موعود نشان دهنده پیشرفت اندیشه مهدویت و درخشش انوار مهدویت در جهان معاصر است.

 

تجمع عاشقان امامت و ولایت نشان دهنده عظمت اندیشه مهدویت و انوار انقلاب اسلامی است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر كشور اظهار داشت: همزمانی پیروزی‌های شكوهمند جبهه مقاومت بر جریان تكفیر و ترور با ایام هفته بسیج و هفته ولایت و امامت و همچنین هفته بسیج را به فال نیك می‌گیریم.

آیت الله اعرافی با تصریح بر اینكه اجتماع باشكوه در مسجد مقدس جمكران نشان دهنده عظمت اندیشه مهدویت و انوار انقلاب اسلامی است، افزود: ما در این همایش نمادین و باشكوه شاهدیم كه طلاب، فضلا و اساتید از همه ایران و كشورهای مختلف در میثاق با امام عصر حضور دارند.

وی افزود: این كه روزگاری در متون روایی می‌خواندیم كه معارف الهی و اهل بیت(علیهم السلام) از قم به همه عالم منتشر خواهد شد، در خیال نمی گنجید؛ ما طلبه‌های قبل از انقلاب اسلامی هیچ گاه تصور نمی كردیم كه روزگاری از همه ایران و هر روستا و شهری و بیش از صد كشور جهان، پروانه‌های عاشق به معارف دین به قم بیایند و در چنین روزی در مسجد مقدس جمكران با امام خود بیعت كنند و میثاق ببندند.

امام جمعه قم تصریح كرد: ما قبل از انقلاب اسلامی در خانه‌های خود در محاصره بودیم و تعداد محدودی طلبه غیرایرانی در قم و حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیل بودند، اما امروز به بركت و انوار انقلاب اسلامی، طلاب زیادی از كشورهای مختلف در این مكان شریف حضور دارند تا با امام زمان خود پیمان ببندند.

 

پیروزی جبهه مقاومت علیه جریان‌های تكفیری در امتداد و ارتباط با اندیشه مهدویت است

آیت الله اعرافی بیان داشت: همه ما به عنوان سربازان امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) با تمام وجود با حضرت ولیّ عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) پیمان می‌بندیم كه بر سر راه آن حضرت و تداوم آرمان‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) و انقلاب اسلامی بایستیم.

 وی با قدردانی از همه افرادی كه برای تعالی اندیشه‌های مهدویت و صیانت آن از تحریف‌ها و آسیب‌ها تلاش می‌كنند، به پیروزی جبهه مقاومت اشاره كرد و ادامه داد: پیروزی جبهه مقاومت علیه جریان‌های تكفیری در امتداد و ارتباط با اندیشه مهدویت است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر كشور بر لزوم شناخت آسیب‌های مهدویت تصریح كرد و افزود: اندیشه مهدویت ریشه در تاریخ بشریت دارد و از زمان حضرت آدم(علیه‌السلام) مقوله مهدویت و منجی آخرالزمان مطرح بوده است.

آیت الله اعرافی ادامه داد: هیچ پیامبر و كتاب آسمانی نیامده، مگر این كه در متن آن مسئله امام عصر مطرح بوده است؛ مهدویت مقوله جزء لاینفك همه ادیان و صحف آسمانی بوده، اما اندیشه مهدویت در تاریخ اسلام قوی تر است.

 

وی با بیان اینكه اندیشه آسمانی مهدویت در معرض آسیب‌ها و كج فهمی‌های زیادی قرار گرفته است، گفت: یكی از جریان‌های مقابل مهدویت و اندیشه ناب مهدوی، توقف‌هایی بوده تا قبل از امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) به وجود آمده، به طوریكه بعد از هر امامی چند انشعاب و فرقه‌های نوظهور وجود دارد.

امام جمعه قم یادآور شد: در مقاطع مختلف، افكاری به وجود آمد و گروه‌هایی ایجاد شدند كه از قطار متصل امامت و ولایت پیاده شدند كه امروز بسیاری از آنها منقرض شدند.

آیت الله اعرافی با بیان اینكه از زمان امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه)، چند كج راهه وجود دارد، عنوان كرد: شما سربازان و پاسداران اندیشه مهدویت باید عقیده مهدویت را از انحرافات مصون بدارید.

 

انحرافاتی كه پس از امامت امام عصر(عج) در جامعه اسلامی به وجود آمده است

وی با اشاره به انحرافاتی پس از امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) ایجاد شده، اظهار داشت: تشكیك‌هایی در تولد و وجود امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) یكی از كج راهه‌ها است؛ به طوریكه در زمان ائمه متأخر از جمله امام حسن عسكری(علیه‌السلام) یكی از كج راهه‌ها این است كه برخی در مقابل اندیشه واضح و دارای استدلالات قاطع و برهان‌های روشن تشكیك كردند و معتقد بودند كه حضرت متولد نشده است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر كشور تصریح كرد: در طول 14 قرن گذشته نوشته‌های برای تشكیك اصل مسئله نگاشته شده است، امروز نیز در برخی از مراكز انحرافی واقع در عربستان و غیره، مقالات و پایان نامه‌هایی برای این تشكیك نوشته شده است، در حالیكه مسئله تولد امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) چنان روشن بیان شده است كه هر انسان منصف و دارای تفكر سالم به راحتی به امام عصر اعتقاد پیدا كند.

 

ظهور مدعیان دروغین مهدویت در جامعه

آیت الله اعرافی ادامه داد: در برخی فرق مذاهب اسلامی گفته می‌شود كه مهدویت درست است، اما در شخص مشخص غایب متعین نیست و بعد‌ها پیدا می‌شود؛ در حالیكه در برابر این تفكر، ادله كافی از پیامبر گرامی اسلام(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و ائمه معصومین(علیهم‌السلام) وجود دارد.

وی با اشاره به ظهور مدعیان دروغین مهدویت، عنوان كرد: در قرن اخیر، دهها ادعای دروغین مهدویت آمده است و برخی در دام این ادعاهای دروغین گرفتار شدند، اما مهدویت براهین و دلایل روشن دارد و مسلمانان باید نسبت به این براهین و ادله شناخت كافی داشته باشند.

 

ادعای دروغین نیابت خاصه در جامعه

امام جمعه قم با اشاره به چهارمین آسیب در عرصه مهدویت اشاره كرد و گفت: ادعای دروغین نیابت خاصه از جمله آسیب‌هایی است كه در دوران آخرالزمان مشاهده می‌كنیم؛ ما معتقدیم كه غیبت دو فصل دارد غیبت صغری و كبری كه چهار نائب خاص امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) در دوران غیبت صغری با حضرت ارتباط مستقیم داشتند و پس از آن غیبت كبری آغاز شده است، در حالیكه امروز ما مكرر شاهد هستیم كه برخی ادعای نیابت خاصه كردند.

آیت الله اعرافی ائمه معصومین(علیهم‌السلام) می‌دانستند كه جامعه اسلامی با چه انحراف‌هایی با مسئله مهدویت مواجه است، به همین دلیل روایات و احادیث ارزشمندی بیان كردند كه ادعای نائبان خاصه را رد می‌كند.

وی، ادعاهای دروغین و ناصحیح رویت امام عصر(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) را پنجمین آسیب عنوان كرد و اظهار داشت: رویت امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) ممكن است، اما امر سهلی نیست و در پذیرش ادعای رویت باید بسیار هوشیار باشیم و ادعای رویت را به سادگی نپذیریم.

 

راه صحیح در زمان غیبت، انتظار صبورانه و عاشقانه است

امام جمعه قم در ادامه به ششمین آسیب كه تعیین تاریخ ظهور و توقیت است، اشاره و تصریح كرد: توقیت بدین معنا است كه فردی زمان ظهور امام را مشخص كند كه این ادعا‌ها را نباید پذیرفت، زیرا زمان ظهور امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) علائم و مسائل دقیق و آشكار دارد كه جای شبهه باقی نمی گذارد.

آیت الله اعرافی یادآور شد: بسیاری مواقع توقیت‌ها به خاطر ظن، گمان، حدس و تطبیق برخی علائم غیرواضح است، در حالیكه ظهور امام همراه با علائم آشكار است كه همه بشر متوجه می‌شوند.

وی با اشاره به افرادی كه در ارتباط با ظهور حضرت، راه استعجال و یا یأس را طی می‌كنند، گفت: راه صحیح در زمان غیبت، انتظار صبورانه و عاشقانه است؛ یك انسان منتظر باید در زمان سختی ها، دین خدا را با همه وجود صیانت كند و منتظر ظهور حضرت باشد.

 

انتظار مكمل تكلیف و موتور مقاومت در مقابل سختی‌ها است

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر كشور بیان داشت: برخی تفسیر غلط از انتظار دارند و معتقدند كه انتظار جای تكلیف است، در حالیكه انتظار مكمل تكلیف و موتور مقاومت در مقابل سختی‌ها است.

آیت الله اعرافی با بیان اینكه اصل، جریان دین و بقای احكام است، تصریح كرد: انتظار به ما انرژی، امید و روحیه می‌دهد تا وارد میدان شویم و نومید نباشیم.

وی با بیان اینكه عدم امتداد مهدویت در قالب مرجعیت و ولایت دهمین كج راهه مسیر مهدویت است، تأكید كرد: مقوله مرجعیت و ولایت امتداد عصر ظهور است و آنان كه عقیده مهدویت آنان نقص دارد، درصدد هستند تا آن را نفی كنند.

امام جمعه قم عنوان كرد: متأسفانه امروز ادعاهای دروغین و سخنان منتسب به امام زمان(عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه) كه پایه‌های علمی و دقیق ندارد، ابزار دست مستكبرین عالم شده و نشانه‌هایی بیان می‌كنند تا مردم در برابر روحانیت و حوزه‌های علمیه و در برابر مرجعیت و ولایت فقیه قرار بگیرند.

دفتر مرکزی