ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

آیت الله اعرافی: اندیشه مهدویت با تاریخ بشر عجین است

1396/08/24

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینكه اندیشه مهدویت با تاریخ بشر عجین است گفت: در تاریخ رسالت انبیاء، هیچ‌گاه اشاره به مهدویت قطع نشده است.

به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار اعضای ستاد هماهنگی فعالیت‌های مهدویت با بیان اینكه اندیشه مهدویت با تاریخ بشر عجین است گفت: در تاریخ رسالت انبیا،(ع) هیچ‌گاه اشاره به مهدویت قطع نشده است.

وی بیان كرد: جریان تاریخ نبوت و حركت توحیدی هرچه جلوتر آمده، اندیشه مهدویت برجسته‌تر شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح كرد: پس از امام رضا(ع)، یكی از چند رسالت سه امامی كه عمر كوتاهی نیز داشته‌اند تأكید بر مسئله غیبت و مهدویت و مسائل مرتبط با آن بوده است تا اذهان و فرهنگ جامعه آماده مرحله نوینی در فرهنگ امامت شود.

وی گفت: ریشه و اصالت مهدویت بسیار گسترده است و بسیار فراتر از این مذهب و آن مذهب است.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینكه مسئله مهدویت از یك جاذبه خاصی برخوردار است افزود: همواره شاهد بوده‌ام كه مهدویت جاذبه بسیاری در جذب انسان‌ها داشته است.ویژگی دیگر مهدویت در معرض لغزش بودن آن است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینكه عصر انقلاب اسلامی یك پیوستگی خاصی با مهدویت دارد گفت: در همه جنبش‌های ما، در ذات و هویت یك نگاه مهدوی وجود دارد و در انقلاب اسلامی این نگاه مهدوی بسیار نمایان‌تر است و سخنرانی‌های امام (ره) نگاهی به این مسئله بوده است.

وی ابراز داشت: انقلاب اسلامی همواره با نگاه مهدوی همراه بوده و امواج توفنده انقلاب درآمیخته با مهدویت است كه نشان می‌دهد فعالیت در این زمینه ارزشمند و مورد نیاز است.

آیت الله اعرافی گفت: یكی از مشكلات امروز ما آسیب‌های در مورد مهدویت است كه می‌طلبد بیش از اینها در مورد آن كار كنیم.

وی عنوان كرد: با توجه به جایگاه رفیع اندیشه مهدویت و ضرورت كار در این زمینه، شكل‌گیری ستادی كه دانه‌های تسبیحی را كه در نهادهای گوناگون هستند به هم پیوند بزند بسیار ضروری بود و جای تقدیر دارد و همه باید كمك كنیم كه این حركت برای هم‌افزایی اعتلا و ارتقا یابد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به نكاتی در مورد فعالیت‌های مجموعه‌هایی مانند ستاد هماهنگی گفت: نیازسنجی و شناخت پرسش‌ها و آگاهی به آن نیازها در سطح ملی و فراملی در اهداف ستاد هماهنگی باید شفاف باشد.

وی تصریح كرد: ستاد هماهنگی باید نقشه راه و سند جامعی را مشخص كند كه بتواند وظایف همه بخش‌ها را مشخص كرده و كارها را توزیع و تنظیم كند و جلوی موازی كارها را بگیرد و افق‌های جدیدی را باز كند.

آیت الله اعرافی ارائه گزارش‌های جامع و تحلیلی توسط ستادها هماهنگی را مهم ارزیابی كرد و گفت: ما باید سالانه گزارشی جامع و تحلیلی از همه كارهای مهدوی داشته باشیم

وی تولید ادبیات نو در مورد مهدویت را مورد تأكید قرار داد و افزود: مهارت تولید ادبیات بر اساس شناخت مسائل باعث می‌شود بحث مهدویت در فضای داخلی و بین‌المللی موج پیدا كند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینكه هر جایی كه ورود می‌كنیم باید ادبیات مناسب آن را استفاده كنیم، گفت: یكی از ویژگی‌ها مهم شهید مطهری تولید ادبیات و یافتن سوژه‌ها برای رسیدن به اهداف بود.

وی با بیان اینكه بسیاری از بحث‌ها با تغییر واژگان و ادبیات جایگاه پیدا می‌كند گفت: گره زدن واقعیت با فهم و شناخت طرف مقابل كار بزرگی است كه در این به طور كلی در حوزه كم كار كرده‌ایم.

آیت الله اعرافی احیای سنت‌های درست مهدوی و پاك‌سازی سنت‌های غلط را مهم دانست و افزود: سنت‌های بسیار خوبی داریم كه مرده‌اند و باید احیا شوند و بسیاری سنت‌های غلط رواج یافته‌اند كه باید پاك‌سازی شوند و این رویكرد در این ستاد باید تقویت شود.

وی به بحث‌های بین‌المللی مهدویت اشاره كرد و گفت: ما گنجینه های عظیم از معارف داریم كه در زبان فارسی و عربی محصور شده است و تا زمانی كه نتوانیم آنها را به زبان‌های دیگر ببریم محصور خواهند ماند.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینكه حوزه باید به همه ائمه به شكل تخصصی بپردازد تصریح كرد: باید برای تمامی ائمه(ع) مانند مهدویت مؤسسات مختلف و تخصصی داشته باشیم و پایه آن باید در حوزه ریخته شود.

دفتر مرکزی