ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

دعای برای فرج امام زمان سبب تعجیل در ظهور می شود

1396/06/04

استاد مركز تخصصی مهدویت با بیان اینكه دعای قوم بنی اسرائیل به درگاه خدا برای ظهور موعود، ظهور حضرت موسی(ع) را ۱۷۰ سال به جلو انداخت، گفت: دعای برای فرج موجب تعجیل و تقدیم در فرج می شود.

به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فوادیان، عضو هیأت علمی مركز تخصصی مهدویت در مراسمی  در آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان اینكه دعای بر فرج از اعمال افضل در میان شیعیان است، گفت: خداوند در آیه 77 سوره فرقان به حضرت رسول(ص) می فرمایند«قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا» یعنی بگو اگر دعاى شما نباشد پروردگارم هيچ اعتنايى به شما نمى‏ كند در حقيقت ‏شما به تكذيب پرداخته ‏ايد و به زودى [عذاب بر شما] لازم خواهد شد.

وی افزود: این خطاب خداوند به خوبی اهمیت دعا را در زندگی انسان آشكار می كند و باید دقت كرد كه دعا عبادت كبرا است و در احادیث به شدت بر آن تأكید می شود زیرا دعا ابراز نیاز و فقر به ساحت بی انتهای پروردگار و ادب بندگی است.

عضو هیأت علمی مركز تخصصی مهدویت تصریح كرد: انسان با دعا می تواند قضا و قدر را تغییر دهد همانطور كه قوم بنی اسرائیل برای ظهور منجی خود به درگاه خداوند دعا كردند و خداوند حضرت موسی(ع) را 170 سال زودتر برای آنها فرستاد و امام صادق(ع) بر همین اساس می فرمایند«اگر شما هم برای فرج مولای خود( امام زمان (عج)) دعا كنید فرج مولای شما نیز نزدیك می شود و اگر كاری انجام ندهید كار تا آخر پیش می رود پس فلسفه دعا برای ما امام زمان(عج) این است كه دعا فرج را به تقدیم انداخته و موجب تعجیل در فرج می شود.

حجت الاسلام والمسلمین فوادیان ادامه داد: كسی كه برای فرج دعا می كند در امر فرج تأثیر دارد و دعای برای فرج نشانه امام شناسی مؤمن است و محك شناخت مؤمن از غیر مؤمن همین دعای برای فرج است.

وی افزود: دعای برای امام زمان(عج) انسان را به بلوغ فكری می رساند و دعای برای فرج تنها دعای برای تعجیل در فرج نیست بلكه دعا برای رفع گرفتارهای تمام عالم است زیرا با فرج تمام گرفتاری های عالم برطرف می شود.

عضو هیأت علمی مركز تخصصی مهدویت با بیان اینكه یكی از وظایف منتظران دعای برای فرج است، گفت: انسان با دعا برای فرج نشان می دهد كه به وظیفه خود به درستی واقف بوده و عمل كرده است زیرا همانطور كه بیان شد برترین و افضل اعمال در عصر غیبت، دعای برای تعجیل است.

حجت الاسلام فوادیان یادآور شد: مؤمن نه تنها خود برای تعجیل در فرج دعا می كند بلكه فرزندان و نزدیكان خود را نیز به دعای برای فرج ترغیب و تشویق می كند.

دفتر مرکزی