ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

كدام مساجد زمینه ساز ظهور می شوند؟

1396/03/08

كارشناس مركز تخصصی مهدویت گفت: اگر قرار باشد مسجدی فرهنگ مهدوی را ترویج كند و با فعالیت های خود زمینه ساز ظهور باشد، نمازگزاران آن مسجد باید شوق و رغبت فراوانی نسبت به حجت الهی داشته باشند. در این مسجد باید شوق و رغبت به امام و حجت الهی موج بزند.

به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، حجت الاسلام محمدرضا فواءدیان، كارشناس مركز تخصصی مهدویت در گفت وگو با شبستان پیرامون موضوع «مولفه ها و شاخص های مسجد زمینه ساز ظهور» گفت: برای شناخت مولفه های مسجد زمینه ساز ابتدا باید شاخص های یك جامعه منتظر و زمینه ساز را دانست. اگر به فرازی از دعای افتتاح توجه كنیم آن جا كه می فرماید: «اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْكَ فى دَوْلَةٍ كَریمَةٍ : تُعِزُّ بِهَا الاِْسْلامَ وَاَهْلَهُ...» به این واقعیت می رسیم كه جامعه زمینه ساز، جامعه ای است كه رغبت به حجت الهی در آن موج بزند.

وی افزود: حالا اگر قرار باشد مسجدی فرهنگ مهدوی را ترویج كند و با فعالیت های خود زمینه ساز ظهور باشد، نمازگزاران آن مسجد باید شوق و رغبت فراوانی نسبت به حجت الهی داشته باشند. در این مسجد باید شوق و رغبت به امام و حجت الهی موج بزند؛ یعنی اولین خواسته نمازگزاران آن، اضطرار نسبت به حجت الهی باشد.

كارشناس و محقق مهدوی تاكید كرد: همه معارف دین باید در مسجد مطرح شود از احكام، اخلاق، اعتقادات و ... ولی این بدان معنا نیست كه در آن از مباحث مهدوی صحبت نشود. مهدویت با توجه به گستردگی و كاركردهای بی بدیلی كه دارد، می تواند حقیقت دین باشد و به عبارت دیگر روح حاكم بر همه دین، مهدویت است.

حجت الاسلام فوادیان ابراز كرد: لذا باید مهدویت در آن مسجد با دقت و به شكل ویژه دیده شود. یعنی امام جماعت مسجد، اضطرار به حجت خدا و نیاز ما به امام و آثار و بركات اعتقاد به امام زمان(عج) را برای مخاطبان بیان و بازگو كند.

وی ادامه داد: مهدویت در مسجد زمینه ساز، فقط متعلق به روز جمعه نیست؛ همه روزها به یاد حجت خدا بودن است. نماری كه در این مسجد برگزار می شود توأم با یاد و نام حجت بن الحسن علیه السلام باشد، قبل از نماز برای حضرت(عج) دعا كنند، در قنوت نماز، سلامتی و فرج آن حضرت(عج) را خواستن و بعد از نماز دعاها و اذكاری كه برای عصر غیبت و جامعه منتظر در آخرالزمان بیان شده است؛ لحاظ شود.

فوادیان خاطرنشان كرد: از سوی دیگر هیئت امنای مساجد نیز باید فعالیت های مهدوی را مدنظر داشته و در اولویت قرار دهند. فقط و فقط به خواندن دعای ندبه یا زیارت آل یاسین اكتفا نكنند. برای مسجد كتابخانه تخصصی مهدویت لحاظ شود و افرادی كه در مسجد خدمت می كنند مانند بسیج و یا سایر نهادهایی كه در حاشیه مراسم عبادی مسجد، فعالیت های دیگری دارند، رویكرد مهدوی را در برنامه های خود دنبال كنند.

دفتر مرکزی