ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

انتظار بدون توجه به اقتصاد و الگوی مصرف، زمینه ساز ظهور نمی شود

1396/02/28


مدیر گروه اخلاق و تربیت مركز تخصصی مهدویت گفت: منتظر امام زمان (عج) باید در مصرف نعمت ها نیز رضایت آن حضرت(عج) را مدنظر داشته باشد و مصرف را ساماندهی كند. از این رو است كه سبك زندگی منتظرانه، عقبه اجرایی ِ بایسته های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، حجت الاسلام حسن ملّایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مركز تخصصی مهدویت در گفت و گو با شبستان در تبیین وظایف منتظران برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی اظهار كرد: تحقق اقتصاد مقاومتی در كشور امام زمانی، وابسته به تحقق سبك زندگی منتظرانه در مردم و نخبگان است. چرا كه اصولا مقوله «اقتصاد مقاومتی» به «سبك زندگی منتظرانه» گره خورده است. همچنین، با ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی و سبك زندگی منتظرانه، تحقق این دو مقوله الزامات و بایسته هایی دارد.

وی افزود: برخی از الزامات و بایسته های تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش اول مطرح شد و نكته دیگر در الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی، «مدیریت در مصرف» است. ما حق نداریم آنچه را كه به دست می آوریم و از نعمت های الهی محسوب می شود به هر صورتی كه دلمان می خواهد و بدون ضابطه و برنامه مصرف كنیم. مصرف باید هوشمندانه، متعادل و با پرهیز از اسراف و تبذیر باشد. تفاوتی هم نمی كند كه آنچه استفاده می كنیم به صورت شخصی باشد، یا در خانواده، یا در دستگاه های دولتی و ... . همه ما باید بتوانیم میزان و نحوه مصرف خود را مدیریت كنیم.

كارشناس مهدوی درباره ارتباط الگوی مصرف و سبك زندگی منتظرانه گفت: در سبك زندگی منتظرانه یاد می گیریم كه باید اهل مبارزه باشیم و بزرگترین مبارزه مقابله با نفس و جهاد اكبر است. می آموزیم كه نباید تابع امیال و هواهای نفسانی بود و بریز و بپاش داشت چه به صورت شخصی، چه در خانواده و چه به عنوان یك مسئول یا كارمند یك سازمان.

ملایی درهمین رابطه تاكید كرد: منتظر امام زمان (عج) باید در مصرف نعمت ها نیز رضایت آن حضرت(عج) را مدنظر داشته باشد و مصرف را ساماندهی كند. از این رو است كه سبك زندگی منتظرانه، عقبه اجرایی ِ بایسته های اقتصاد مقاومتی است.

مدیر گروه اخلاق و تربیت مركز تخصصی مهدویت در بخش دیگری از سخنان خود به یكی دیگر از الزامات اقتصاد مقاومتی اشاره كرد و گفت: از دیگر بایسته های اقتصاد مقاومتی این است كه بتوانیم از زمان، منابع و امكانات خود استفاده حداكثری داشته باشیم. این استفاده حداكثری با چه فرهنگ و با چه سبكی محقق می شود؟ ما در سبك زندگی منتظرانه وقتی مبنا را بر «انتظار جهادی» قرار دادیم و گفتیم كه جهاد یعنی تلاش حداكثری و در نهایت توان و قدرت، بنابراین هر كس در هر جایی از این كشور تا زمانی كه به سبك زندگی جهادی و انتظار جهادی آراسته باشد همواره از زمان، منابع و امكاناتی كه در اختیار دارد بیشترین استفاده را خواهد كرد و این استفاده بهینه از امكانات می تواند در اقتصاد مقاومتی موثر باشد.

برنامه ریزی و حركت بر اساس آن نیز از دیگر مواردی بود كه حجت الاسلام ملایی ضمن اشاره به آن، تصریح كرد: ما در سبك زندگی منتظرانه ابتدا برای فرد منتظر، برای خانواده منتظر و برای جامعه منتظر هدفگذاری می كنیم، این اهداف می تواند به صورت اهداف كوچك تر و ریزتر تبیین شود. بخشی از این هدفگذاری كه برای آمادگی فردی، خانوادگی و اجتماعی برای ظهور است اهداف معیشتی و اقتصادی را شامل می شود.

این كارشناس مهدوی گفت: ما اگر بتوانیم این سبك زندگی را در میان مردم و مسئولان نهادینه كنیم خود به خود یاد می گیریم كه باید یك آرمان كلان به نام «زمینه سازی برای ظهور» داشته باشیم كه بخشی از این «زمینه سازی ظهور» باید با «زمینه سازی های اجتماعی» همراه باشد. بخشی از این زمینه های اجتماعی بر زمینه های اقتصادی و امور معیشتی متوقف است. وقتی چنین آگاهی ای حاصل شد، حركتی جهادی و بر اساس برنامه و به دور از تنبلی و سستی صورت می گیرد.

وی تاكید كرد: این مطالب تنها، اجمالی از میزان وابستگی تحقق اقتصاد مقاومتی به نهادینه شدن و تحقق سبك زندگی منتظرانه بود كه برخی از مولفه های آن بیان شد اما قطعا طرح علمی این بحث، بیان مستندات و پردازش جامع آن نیازمند فرصت و تلاش علمی بیشتری است و از همه اندیشمندانی كه در رابطه با امام زمان (ع) و ظهور دغدغه ای دارند هم در بعد علمی و هم در بعد عملی و مدیریتی دعوت می كنیم تا وارد این میدان شده و در تحقق اقتصاد مقاومتی كمك كنند.

 

دفتر مرکزی