ستاد هماهنگی فعایتهای مهدوی

انتقاد مسوولین مراکز مهدوی از برگزاری راهپیمایی

1395/10/25

به گزارش روابط عمومی مرکز تخصصی مهدویت، نشست هیات امنای ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی با موضوع بررسی جریان های انحرافی مهدویت در ساختمان اداری مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین کلباسی در این نشست تصریح کرد: عده ای در سطح کشور دنبال این هستند که با برگزاری راهپیمایی استغاثه، مناسک جدیدی را ایجاد کنند.
وی افزود: به طور قطع پشت مناسک جدید، اهدافی نهفته است که بیشتر به بدعت شبیه است و باید ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی و مجموعه های عضو نسبت به این بدعت ها واکنش جدی نشان دهند و مقابل آن بایستند.
*تقطیع "روایات" برای توجیه راهپیمایی استغاثه
حجت الاسلام والمسلمین اسدی قائم مقام دبیر ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی در این نشست با اشاره به شکل گیری راهپیمایی های تحت عنوان استغاثه به امام زمان(عج) تصریح کرد: برپایی این راهپیمایی دارای اشکالاتی اساسی است.
وی افزود: از جمله این اشکالات این است که این حرکت منسک سازی بوده و همچنین با توجه به اینکه اقدام به شبکه سازی می نماید، امکان نفوذ و منحرف نمودن آن وجود دارد.
قائم مقام دبیر ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی ادامه داد: همچنین برپایی راهپیمایی استغاثه، به نوعی نمادسازی ختم می شود که بعدها مشکلاتی را همراه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه خواندن نماز استغاثه توسط هر فرد در مساجد دارای اشکال نیست خاطرنشان کرد: کسانی که به دنبال برگزاری اینگونه راهپیمایی ها هستند برای توجیه اقداماتشان، روایات را تقطیع می کنند.
*تصمیم گیرنده اقدامات مهدوی، ستاد هماهنگی فعالیت هاست
حجت الاسلام والمسلمین متوسل مدیر بنیاد حضرت مهدی موعود در این نشست تصریح کرد: با توجه به بررسی ها و گفت وگوهای صورت گرفته با برگزارکنندگان اینگونه راهپیمایی ها به نظر می رسد که بیشتر هدف برگزاری راهپیمایی است تا استغاثه.
وی افزود: برگزاری چنین راهپیمایی های به نظر می رسد با اهداف خاص است و برگزارکنندگان باید بدانند که تصمیم گیرنده در خصوص اقدامات مهدوی، ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی است.
*راهپیمایی استغاثه به امام زمان(عج) به بدعت شبیه است
حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان"تولیت مسجد مقدس جمکران" نیز در این نشست با انتقاد از برگزاری راهپیمایی با عنوان "راهپیمایی استغاثه" تصریح کرد: این حرکت بیشتر شبیه به بدعت است.
وی افزود: اینکه اعتکاف یا دعای شب نیمه شعبان احیا شود اقدامات خوبی است اما اینکه چیز جدیدی را احداث کنیم بدعت است و مقام معظم رهبری نیز با مناسک سازی جدید مخالف هستند.
*ضرورت استفتاء از مراجع برای رد راهپیمایی استغاثه
حجت الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی "دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور" نیز در این نشست با انتقاد از برگزاری چنین راهپیمایی هایی تصریح کرد: برگزارکنندگان چنین راهپیمایی هایی برای توجیه اقداماتشان شاید به گرفتن استفتاء از مراجع اقدام کنند، منتهی این استفتاء را درست مطرح نمی کنند.
وی افزود: ضرورت دارد که ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی از مراجع معظم تقلید در این خصوص استفتاء کرده و برای آن ها در این خصوص توضیح دهد.
*ضرورت توجه به آسیب های راهپیمایی استغاثه
حجت الاسلام والمسلمین روستاآزاد "معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی" نیز در این نشست با انتقاد از برگزاری راهپیمایی استغاثه تصریح کرد: کسانی که این راهپیمایی را برگزار می کنند باید به آسیب های این حرکت واقف شوند.
وی افزود: به طور قطع باید دیدگاه های اساتید و کارشناسان در مراکز ومجموعه های تخصصی مهدوی، در تصمیم گیری فعالیت های مهدوی مورد لحاظ واقع شود و برای هر حرکتی تحقیق لازم صورت پذیرد.
لازم به ذکر است، در ادامه این نشست راهکارهای برخورد با یکی از جریان های انحرافی مهدویت و فعالیت های صورت گرفته در این خصوص مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دفتر مرکزی